שיחות ייעוץ
36,359
שיחות ייעוץ
עצות ששינו חיים
120,471
עצות ששינו חיים
צוות היועצים של מרכז המיסטיקה זמין בשבילכם כדי לתת מענה לכל בעיה
השירות זמין מטלפון סלולרי בלבד
מספר הטלפון שלנו
072-329-2000
זוגיות פרנסה וקריירה בחירה והחלטה אי ודאות ייעוץ אישי
 
כיוון בחיים דימוי עצמי פתרון חלומות תקשור מודעות עצמית

קלפים טיפוליים

קלפים טיפוליים – מה עוד אפשר לעשות באמצעות קלפים מלבד משחק או חיזוי העתיד?
הם אמנם מצוירים, מאוירים או מכילים תצלומים, אבל הם לא טארוט ולא נועדו למשחקים; קלפים טיפוליים הם כלי נהדר למגוון רחב מאוד של פעילויות ושל סוגי טיפול, והם אפילו מאפשרים תקשורת במקומות שבהם קשה לייצר אותה.

קארל גוסטב יונג, שידוע כפסיכואנליטיקאי שהיה מהפכן בתחומים רבים ואף יצר גישה חדשה לגמרי בתחום הפסיכולוגיה, היה כנראה הראשון להשתמש בקלפי הטארוט בצורה טיפולית. כמייצגים ארכיטיפים אנושיים הנכונים לכלל האנושות, יונג כנראה השתמש בהם כאמצעי השלכתי בעבודה עם מטופליו.

קלפים טיפוליים – מה הם?
המונח "קלפים טיפוליים" מתייחס בעיקר לאופן שבו משתמשים בקלפים, ואינו מתייחס דווקא לגרסה מסוימת של קלפים. אמנם, רוב המטפלים המשתמשים בקלפים טיפוליים לא ישתמשו בקלפי הטארוט המוכרים לנו, אך ההבדל נעוץ בעיקר באופן השימוש.

קלפים טיפוליים משמשים לחשיפת רגשותיו או מחשבותיו של המטופל – מחשבות או רגשות מודעים שהמטופל מתקשה להביע אותם בגלוי ובאופן ישיר, או רגשות ומחשבות שהוא אינו מודע אליהם, אלא קיימים ברבדים עמוקים יותר אצלו.

קלפים טיפוליים
כך, קלפים טיפוליים הם קלפים שעליהם דימויים מסוגים שונים, ועל פי רוב נמצא שהדימויים הללו כוללים ארכיטיפים כלל אנושיים. קלפים טיפוליים יכולים להיות מצוירים, לשאת תצלומים מסוגים שונים או מילים מסוימות ואפילו אפשר שיהיו עליהם אמרות כתובות. אלה יכולים להיות קלפים שעליהם בעלי חיים, תמונות נוף או טבע, קלפי מצב רוח, קלפים של דמויות מעולם האגדות ועוד.

איך משתמשים בהם?
העיקרון בשימוש בקלפים טיפוליים הוא פשוט: המטופל בוחר קלף שמוצא חן בעיניו (או לפי כל הנחיה אחרת של המטפל), ומתוך המשתקף מן הקלף שבחר, אפשר להבין את מערכת היחסים שלו עם הדבר שבו עוסקים. חשוב לציין שהפרשנות כמובן איננה קבועה (במובן של "אם בחרת קלף שעליו ציור של לב זה סימן שאתה מאוהב בנושא שעליו מדברים), אלא היא פרי הדיאלוג הנוצר בין המטפל והמטופל בעקבות בחירת הקלף. לעתים הקלף ישמש רק טריגר לפתיחת דיאלוג חופשי יותר, לעתים הוא ישמש למטפל מנוף לשאילת שאלות עמוקות יותר, באמצעות עולם הדימויים והשפה המטפורית הקשורים בציור או בתמונה שעל הקלף הנבחר, ולעתים ייעשה שימוש בקלפים נוספים. כך או כך, זה הוא אמצעי להעלאת תכנים נוספים וליצירת קשרים והקשרים נוספים, שנועד להחליף דרכים בלתי אמצעיות, כמו שיחה למשל, או לסייע בהן.

היכן אפשר להשתמש בקלפים טיפוליים?
כיום נפוץ מאוד השימוש בקלפים טיפוליים, וניתן למצוא חפיסות רבות ומגוונות מאוד של קלפים כאלה. ניתן אף להכין קלפים כאלה בהתאם לקהל היעד שעמו עובד המטפל, לעולם הדימויים והמטפורות שלו ובהתאם לתחומי העניין של קהל היעד.
הקלפים הטיפוליים מתאימים מאוד לשימוש בטיפולים פרטניים, לעבודה רגשית עם ילדים ועם מתבגרים – שעל פי רוב אינם ששים להביע במילים את הרגשותיהם או את המצוקות שלהם, או שאינם מסוגלים לכך. נוסף על כך, קלפים אלה מתאימים לשימוש בהנחיית קבוצות, משפחות וזוגות ואף בהוראה.


שיחת ייעוץ אישית ודיסקרטית: תשובות מדויקות לכל השאלות בתחומי החזרת אהבה, זוגיות, בריאות, פרנסה ועוד
יהודית קונפרטי
יהודית קונפרטי
מטפלת בפסיכולוגיה אלטרנטיבית, NLP ודימיון מודרך

זמין/ה לשיחה
(מומלץ לשמור את מספר הטלפון בזיכרון המכשיר)
איילה עדן
איילה עדן
יועצת, מדריכה, אסטרולוגית, נומרלוגית וקוראת בטארוט

זמין/ה לשיחה
(מומלץ לשמור את מספר הטלפון בזיכרון המכשיר)


דירוג

תגובה אחת בדף “קלפים טיפוליים

  1. רחל מ. הגיב:

    אני פסיכולוגית ומנחת קבוצות ואני משתמשת המון בקלפים טיפוליים, בעיניי זה כלי נהדר. אני רוצה להמליץ על קלפי "מרלין", שאמנם לא נחשבים קלפים טיפוליים, אבל אני כן משתמשת בהם באופן הזה. הם פשוטים, בהירים, מכוונים אותנו פנימה למודעות עצמית, ואפשר להשתמש בהם כמעט לכל דבר. כמו כן, הציורים שעליהם נפלאים. מאוד מומלץ.

כתיבת תגובה

תגובות מהפייסבוק

מישל המתקשרת
מישל המתקשרת
מתקשרת

לא זמין/ה לשיחה
תמיר בן אשר
תמיר בן אשר
נומרולוג

לא זמין/ה לשיחה
עדי המתקשרת
עדי המתקשרת
מתקשרת

לא זמין/ה לשיחה
צילה פלד
צילה פלד
אסטרולוגית

לא זמין/ה לשיחה
שולה מזרחי
שולה מזרחי
אסטרולוגית, מתקשרת
לא זמין/ה לשיחה
תפריט
חייגו עכשיו למרכז המיסטיקה